Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Rated Power | 650 Wh |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 56Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 760A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 69 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12.8 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Height | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Length | 150 mm |
| Type | Lithium |
| Weight | 1100 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Title | TROJAN T105PLUS-LPT Battery 6V 225AH |
Additional Information
- 99% recyclable
- 5-15% self-discharge per month
- Built-in maximum level indicator for precise watering resulting in better performance and longer life
- SureVentTM Flip-top vent cap system, making battery watering safer, faster and easier
- Heat and chemical resistant
- Manufactured polypropylene case
- Embedded terminals for higher durability
- Maxguard® Advanced Design Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance and lower overall maintenance costs.
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | SAE M |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B07 |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 072 |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Post Positions | 7 |
| Key Words | 800A; 50Ah; 2Yr Warranty; 260x173x206 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm


