Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Width | 90 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 252 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Ford lug |
| Battery | Gel Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 207 mm |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Rated Power | 450 Wh |
| Type | Starter Battery |
| Height | 175 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 40Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Post Positions | 9 |
| Length | 329 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Filled Weight | 24 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Replaced by | YBX3640 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 640 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Other Part Number | 096 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | AGM Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
Important compatibility info
| Length | 393 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 110Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | 020 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 020 |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
| Length | 260 mm |
| Height | 215 mm |
| Width | 169 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Type | F11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 75Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Charge Rate | 7.5 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 214 mm |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 208 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height without pole | 219 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Type | Wet |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Length | 332 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 240 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 3 year warranty |

