Battery
Categories
Important compatibility info
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 55Ah |
| Terminal Type | F11 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 229 mm |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | N |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Width | 138 mm |
| Height | 213 mm |
| Charge Rate | 6 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Fusion AGM |
| Key Words | 760A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 31.6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Length | 304 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Filled Weight | 22.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 1 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 840 A |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 237 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Width | 171 mm |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Key Words | 920A; 105Ah; 3Yr Warranty; 330x171x237 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 175 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 166 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 640 |
| Length | 330 mm |
| Other Part Number | 640 |
| Terminal Layout | 2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 1000 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 171 mm |
| Height | 237 mm |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Height | 140 mm |
| Length | 212 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | AUX1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta AUX1 Battery - 35Ah - 520CCA |
Additional Information
Technical Information
For backup applications
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 392 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 EFB |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 105Ah - 950CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 20.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |





