Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Wet |
| NCC Class | C |
| Other Part Number | XV24MF |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Extra Description | Lucas LX |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Length | 353 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 354 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 310 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Type Code | YTX20HL-BS |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 87 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Filled Weight | 18.8 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |



