Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 242 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 117 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 95Ah - 850A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 019 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Features | Maintenance Free |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Leisure Battery |
| Length | 354 mm |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E42 Battery - 12V - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Warranty | 2 year warranty |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |

