Battery
Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | 249H |
| Battery Type Code | 249 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 780A; 100Ah; 4Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 173 mm |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 9 |
| Extra Description | HD PRO |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | SAE A |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 110Ah - 950CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
HD PRO • Ideal for trucks without special requirements in terms of vibration resistance, cycling, or cranking power • Robust and reliable design with hot melt fixation of plate groups • Complete range covering almost 100% of vehicle parc, including special types • Low maintenance - may need water topping up
- StartPRO offers reliable starting power and robust design, with hotmelt fixation of plate groups, making it an ideal choice for uneven roads.
- The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types.
- EXIDE StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power.
- Exide StartPRO is the ideal battery for standard use on trucks without special requirements for vibration resistance, cycling or cranking power. The StartPRO range covers almost 100% of the parc, including special types. StartPRO offers reliable starting
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 17.6 kg |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 229 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 138 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Extra Description | Numax DC |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Warranty | 3 year warranty |



