Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 15000 |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 233 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | EFB |
| Extra Description | Running Bull |
| Key Words | 550A; 65Ah; 3Yr Warranty; 233x173x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 570901076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A7 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | LI-ion |
| Replaces | 0986122606 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT9B-4 Compatible Lithium |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Length | 330 mm |
| Other Part Number | XV31MF |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 240 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 394 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 |
| Extra Description | S5 |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-1000 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Other Part Number | C31-900 |
| Key Words | 930A; 120Ah; 4Yr Warranty; 330x175x235 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Numax DC |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Length | 178 mm |
| Height | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 220 A |
| PHCA (5 sec) | 460 A |
| Warranty | 2 year warranty |
