Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
| Terminal Type | 8 |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 605103080K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta H16 Battery - 105Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | B |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Voltage | 12V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Other Part Number | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Layout | 0 |
| Other Part Number | 019 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 100Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| NCC Class | C |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Battery Type Code | 048 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Length | 238 mm |
| Weight | 13000 |
| Type | EFB |
| Height without pole | 203 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 129 mm |
| Key Words | 460A; 55Ah; 3Yr Warranty; 238x129x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 70 A |
| Warranty | 3 year warranty |
| Type | EFB |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Width | 174 mm |
| Length | 277 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Important compatibility info
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | 1 |
| Hold-down Type | B01 |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
| Terminal Type | MARINE DT |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Voltage | 12V |


