Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Replaces | 0092S4E080 |
| Key Words | 760A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 925 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 302 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Lead Acid Battery |
| Ampere-Hours | 91Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 249H |
| Other Part Number | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 068 EFB |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Length | 260 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Extra Description | S4E EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 760A; 72Ah; 4Yr Warranty; 260x173x225 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E41 Battery - 12V - 72Ah - 760CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Battery | EFB Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Other Part Number | 575500073 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Replaced by | 575500073K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 75Ah - 730CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet
Important compatibility info
| Length | 306 mm |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | S4 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 250 |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height | 191 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Weight | 17.80 kg |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 174 mm |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Length | 350 mm |
| Height | 224 mm |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 23.6 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Other Part Number | H23 |
| Battery Type Code | 019 |
| Title | Varta H3 Battery - 100Ah - 830CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 600402083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Height | 235 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |



