Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height | 191 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Weight | 17.80 kg |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 174 mm |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Length | 350 mm |
| Height | 224 mm |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 23.6 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Other Part Number | H23 |
| Battery Type Code | 019 |
| Title | Varta H3 Battery - 100Ah - 830CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 600402083K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Height | 235 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Other Part Number | 096 |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Voltage | 12V |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Type | Flooded Battery |
| Width | 174 mm |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery Type Code | 018 |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 354 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 88 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Key Words | 640A; 88Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 330 mm |
| Weight | 26000 |
| Height | 241 mm |
| Width | 171 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 116 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Replaces | 0092S60050 |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Other Part Number | YTX14H-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 145 mm |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Leisure Battery |
| Features | Maintenance Free |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | 1 |
