Battery
Categories
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 97 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 1 Ah |
| Filled Weight | 0.58 kg |
| Type | Battery |
| Function | Battery |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 65 mm |
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Length | 150 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Post Positions | 21 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 92 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 6.5Ah - 85CCA |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 71 mm |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 2.0 A |
| Weight | 700 |
| Width | 20 mm |
| Length | 150 mm |
| Height | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 70 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Height | 96 mm |
| Width | 47 mm |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
