Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 240 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | LI-ion |
| Replaces | 0986122606 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT9B-4 Compatible Lithium |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 570901076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A7 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Weight | 15000 |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Length | 233 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | EFB |
| Extra Description | Running Bull |
| Key Words | 550A; 65Ah; 3Yr Warranty; 233x173x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 165 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 130 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Length | 317 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL SLI |
| Title | Varta LFS105N Battery - 105Ah - 800CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
Additional Information
Technical Information
Delivers outstanding performance even in the most challenging cold start conditions.
Technical Information
Trusted starting power for small boats with inboard and outboard motors.
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo

