Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 130 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Length | 317 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL SLI |
| Title | Varta LFS105N Battery - 105Ah - 800CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
Additional Information
Technical Information
Delivers outstanding performance even in the most challenging cold start conditions.
Technical Information
Trusted starting power for small boats with inboard and outboard motors.
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 303 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 214 mm |
| Width | 168 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 208 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Replaces | 0092S60080 |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 730A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Weight | 20.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 392 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 EFB |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 105Ah - 950CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0




