Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 180 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Battery Type Code | 75-60 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Replaces | EB608 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | SAE |
| Hold-down Type | B07 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 186 mm |
| Length | 230 mm |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Cold-test Current, EN | 620 A |
| Key Words | 620A; 55Ah; 4Yr Warranty; 230x180x186 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 40.6 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa SW |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Length | 197 mm |
| Capacity | 39.6 Ah |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height without pole | 219 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Type | Wet |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Length | 332 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 240 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 214 mm |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 208 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
| Length | 260 mm |
| Height | 215 mm |
| Width | 169 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Type | F11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 75Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Charge Rate | 7.5 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Length | 393 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 110Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | 020 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 020 |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
Important compatibility info
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |

