Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Width | 90 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 252 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Fusion AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 166 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 126 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105 A |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 172 mm |
| NCC Class | B |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Lucas LX |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |

