Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm
Important compatibility info
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 175 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 700A; 75Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |

