Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 16 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 280 A |
| PHCA (5 sec) | 520 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 170 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 167 mm |
| Width | 79 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 39 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 29 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 155 mm |
| Width | 131 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 196 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 5000 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm
