Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Height | 168 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 160 mm |
| Height | 161 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB16B-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 16 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | YB16L-B |
| Terminal Type | Y6 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ensures optimal performance and space efficiency in your vehicle.
Technical Information
Engineered with standard vibration resistance, providing dependable performance even under everyday driving conditions.
Important compatibility info
| Other Part Number | YB18L-A2 |
| Length | 181 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 92 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y7 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |


