Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Terminal Type | 8 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | H16 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta H16 Battery - 105Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL SLI |
| Title | Varta LFS105N Battery - 105Ah - 800CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
Additional Information
Technical Information
Delivers outstanding performance even in the most challenging cold start conditions.
Technical Information
Trusted starting power for small boats with inboard and outboard motors.
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | CLASSIC * |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 90Ah - 720CCA |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 019 |
Additional Information
Technical Information
• Recommended for older cars and vehicles with basic electri cal requirements • Designed for maintenance-free performance •3DX Grid ensures that the active mass stays fixed on the me sh, resulting in better electrical performance and longer li fespan
- The ECONOMY Battery- Economy solution-
- 3DX Grid Technology
- Ideal for cars with basic power needs
- Reliable starting power. Available in a wide selection of sizes.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 222 mm |
| Filled Weight | 21.6 kg |
| Type | Starter Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 174 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 303 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 249 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Hold-down Type | B01 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 303x174x222 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |




