Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 166 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 126 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 392 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 760A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 105Ah - 950A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 020 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.


