Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | AGM |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 260 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | RTC4.2 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 4 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Ampere-Hours | 22 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 87 mm |
| Height | 162 mm |
| Length | 205 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Length | 354 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Type | Starter Battery |
| Length | 393 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Filled Weight | 26.3 kg |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 950A; 110Ah; 5Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 9 |
| Cold-test Current, EN | 925 A |
| Battery Type Code | 640 |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Replaced by | YBX3642 |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 25 kg |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Width | 173 mm |
| Height | 240 mm |
| Length | 329 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 24 kg |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Type | Gel |
| Other Part Number | A512C/28 |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 197 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 132 mm |
| Height | 180 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 149 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | Harley Davidson 65948-00 |
| Length | 147 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Width | 84 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Type | AGM |
| Height without pole | 205 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 229 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Capacity | 55 Ah |
| Width | 138 mm |
| Height | 211 mm |
| Ampere-Hours | 50Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Filled Weight | 26 kg |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Height | 240 mm |
| NCC Class | B |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Length | 330 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Port / Connector type | TM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Warranty | 4 year warranty |

