Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Replaces | L5005 |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 017 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | AGM |
| Warranty | 5 year warranty |
| Key Words | 780A; 95Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Weight | 21000 |
| Type | EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 1000 A |
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5A AGM |
| Replaces | 0092S60110 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 115 |
| Type | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Replaces | L5008 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Length | 317 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 800A; 90Ah; 5Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B03 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Length | 315 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | with handles, with load status display |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 800A; 90Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Post Positions | 9 |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Voltage | 12 V |
| Height | 240 mm |
| Length | 329 mm |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 925 A |
| Filled Weight | 25 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 173 mm |
| Warranty | 2 year warranty |



