Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 69 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12.8 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Height | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Length | 150 mm |
| Type | Lithium |
| Weight | 1100 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 760A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Rated Power | 650 Wh |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 56Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX20CH-BS Compatible |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 87 mm |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 165 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 39.6 Ah |
| Ampere-Hours | 40.6 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa SW |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | AGM Battery |
| NCC Class | A |
| Hold-down Type | B13 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery Type Code | 664 |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 347 mm |
| Height | 234 mm |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 610048068K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I5 Battery - 110Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles

