Battery
Categories
Important compatibility info
| BCI Group | U1 , H-12 |
| Length | 196 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 438 A |
| Width | 131 mm |
| Height | 193 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 525 A |
| Type | AGM |
| PHCA (5 sec) | 975 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 30 Ah |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Terminal Type | Standard |
| Weight | 11300 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 38 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7.1 Ah |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 84 mm |
| Height | 95 mm |
| PHCA (5 sec) | 400 A |
| Length | 149 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| PHCA (5 sec) | 460 A |
| Weight | 5600 |
| Length | 178 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | 35R, 35-720, 8020-164 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Height | 197 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Width | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 237 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
