Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 055 AGM |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 197 mm |
| Height | 227 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 92 Ah |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1750 A |
| Key Words | 1Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5A AGM |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Replaces | 0092S60130 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 222 mm |
| Battery Type Code | 005R EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Length | 230 mm |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
