Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Battery Type Code | DE60 |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Extra Description | Duracell Extreme |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 131 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 38 Ah |
| Height | 193 mm |
| Length | 196 mm |
| Weight | 11300 |
| Type | AGM |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 525 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| BCI Group | U1R |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| PHCA (5 sec) | 975 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 438 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 30 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 329 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 925 A |
| Filled Weight | 25 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Battery Type Code | 669 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 171 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 47.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Other Part Number | PIHSIANG 109101-89203-50P |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 42.5 Ah |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Weight | 15100 |
| Length | 198 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | Harley Davidson 65991-82B |
| Type | AGM |
| Height | 156 mm |
| Width | 102 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 18 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 325 A |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Length | 175 mm |
| Battery Type Code | YB16-B |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |


