Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Height | 162 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 22 A |
| Length | 206 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 200 mm |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 068 |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Length | 254 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 073 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Height | 200 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Other Part Number | Mopar 4868999AC |
| Length | 256 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 80 A |
| NCC Class | C |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 317 mm |
| Weight | 21000 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 137 mm |
| Height | 99 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 155 A |
| PHCA (5 sec) | 310 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |

