Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 96.4 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 79 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 305 mm |
| Height | 213 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 90 Ah |
| Width | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Battery | Gel Battery |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Width | 171 mm |
| Rated Power | 950 Wh |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 85Ah - -CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Length | 248 mm |
| Height | 184 mm |
| Width | 178 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 675 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 75-70 |
| Key Words | 675A; 60Ah; 2Yr Warranty; 248x178x184 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 760A; 72Ah; 4Yr Warranty; 220x173x225 |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 069 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Filled Weight | 19.5 kg |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Post Positions | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 950A; 110Ah; 3Yr Warranty; 393x175x190 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 EFB |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
