Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Filled Weight | 26 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Length | 197 mm |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Port / Connector type | T3 |
| Width | 129 mm |
| Height | 227 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 179 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 480 A |
| PHCA (5 sec) | 900 A |
| Length | 169 mm |
| Height | 127 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 27 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 643 |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 168 mm |
| Type | Gel |
| Ampere-Hours | 40 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 14000 |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 34 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |

