Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Height | 200 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Other Part Number | Mopar 4868999AC |
| Length | 256 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 80 A |
| NCC Class | C |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 317 mm |
| Weight | 21000 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 137 mm |
| Height | 99 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 155 A |
| PHCA (5 sec) | 310 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 96.4 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 79 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 305 mm |
| Height | 213 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 90 Ah |
| Width | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Battery | Gel Battery |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Width | 171 mm |
| Rated Power | 950 Wh |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 85Ah - -CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined

