Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 227 mm |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 197 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 054 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Other Part Number | A512C/52 |
| Length | 261 mm |
| Height | 230 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 135 mm |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Type | Gel |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Type | AGM |
| Height | 200 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 254 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 61 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 45 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Length | 229 mm |
| Type | AGM |
| Height | 212 mm |
| Width | 138 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |

