Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | 14 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 320 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5A AGM |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Replaces | 0092S60150 |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 48 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Voltage | 12 V |
| Length | 237 mm |
| Height | 197 mm |
| Width | 171 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Height | 174 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Capacity | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 350 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Length | 305 mm |
| Height | 224 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 104 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
