Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 105 mm |
| Length | 80 mm |
| Cold-test Current, EN | 15 A |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Post Positions | 15 |
| Extra Description | Platinum |
| Terminal Type | 2 & 3 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 15 A |
| Battery Type Code | YB2.5L-C |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Capacity | 7 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Width | 34 mm |
| Height | 97.5 mm |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 4 A |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Voltage | 6 V |
| Width | 47 mm |
| Height | 106 mm |
| Length | 70 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
