Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 7 |
| Height | 132 mm |
| Width | 61 mm |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 5Ah - 70CCA |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 60 A |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | N |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Length | 120 mm |
| Battery Type Code | YB5L-B |
| Extra Description | Platinum |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Width | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Type Code | 6N4-2A-2 |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Voltage | 6 V |
| Length | 71 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Length | 238 mm |
| Width | 33 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 69 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Type | AGM |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 95 A |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height | 107 mm |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 9Ah - 120CCA |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 21 |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Hold-down Type | N |
| Extra Description | Platinum |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 7 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
