Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 1J0 122 291 A |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 1J0 122 291 A |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Brake System | Bosch |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Model | CABSTAR TERRANO TRANSIT |
| Manufacturer | FORD NISSAN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Brake System | Bosch |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Model | CABSTAR TERRANO TRANSIT |
| Manufacturer | FORD NISSAN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer | FORD MAZDA VOLVO |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 60.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | AST8002 |
Important compatibility info
| Manufacturer | FORD MAZDA VOLVO |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 60.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | AST8002 |
Important compatibility info
| Diameter | 12.1 mm. 36.1 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | FORD |
| Model | C-MAX FOCUS FOCUS C-MAX |
| Paired article numbers | AST8273 |
Important compatibility info
| Diameter | 12.1 mm. 36.1 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | FORD |
| Model | C-MAX FOCUS FOCUS C-MAX |
| Paired article numbers | AST8273 |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1096283 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information | without gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| for OE number | 1096283 |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Additional Information | without gaskets/seals |
Important compatibility info
| Length | 36 mm |
| Thread Size | M8X1.25 |
| Spanner Size | 9 |
| Type | Breather Screw/Valve |
| Function | Breather Screw/Valve |
| Quantity | 10 |
Important compatibility info
| Brake System | Lockheed |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 85 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | LAND ROVER |
| Model | 110/127 90 DEFENDER |
Important compatibility info
| Brake System | Lockheed |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 85 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | LAND ROVER |
| Model | 110/127 90 DEFENDER |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | AST6018 |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Paired article numbers | AST6018 |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | AST6017 |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | AST6017 |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 505 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Model | BOXSTER CAYMAN |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 505 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Model | BOXSTER CAYMAN |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 72 mm |
| Diameter | 16 mm. 66 mm |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM TRANSIT TOURNEO |
| Manufacturer | FORD |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8005 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 72 mm |
| Diameter | 16 mm. 66 mm |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM TRANSIT TOURNEO |
| Manufacturer | FORD |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8005 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8376 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8376 |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 21 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Diameter 1 | 53 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter | 53.5 mm |
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 21 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Diameter 1 | 53 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter | 53.5 mm |
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHEVROLET CHRYSLER DAIHATSU NISSAN SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHEVROLET CHRYSLER DAIHATSU NISSAN SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Piston Diameter | 22 mm |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Quantity | 1 |
| Model | COURIER ESCORT FOCUS ORION |
| Manufacturer | FORD |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Piston Diameter | 22 mm |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Quantity | 1 |
| Model | COURIER ESCORT FOCUS ORION |
| Manufacturer | FORD |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















