Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Height | 21 mm |
| Number of Seals | 1 |
| Diameter 1 | 53 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter | 53.5 mm |
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHEVROLET CHRYSLER DAIHATSU NISSAN SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 23 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 44 mm |
| Diameter 1 | 44 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHEVROLET CHRYSLER DAIHATSU NISSAN SUBARU SUZUKI |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Piston Diameter | 22 mm |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Quantity | 1 |
| Model | COURIER ESCORT FOCUS ORION |
| Manufacturer | FORD |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Piston Diameter | 22 mm |
| Brake System | TRW |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Quantity | 1 |
| Model | COURIER ESCORT FOCUS ORION |
| Manufacturer | FORD |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | SKODA VOLKSWAGEN |
| Type | Brake Hose |
| Length 1 | 268 mm |
| Function | Brake Hose |
| Model | EOS SCIROCCO YETI |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | SKODA VOLKSWAGEN |
| Type | Brake Hose |
| Length 1 | 268 mm |
| Function | Brake Hose |
| Model | EOS SCIROCCO YETI |
Important compatibility info
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Function | Brake Hose |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Model | CARAVELLE TRANSPORTER |
| Function | Brake Hose |
| Length 1 | 200 mm |
| Type | Brake Hose |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 299 mm |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA MERIVA ZAFIRA |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4127 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 299 mm |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA MERIVA ZAFIRA |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4127 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Model | 9-3 SIGNUM VECTRA |
| Manufacturer | SAAB VAUXHALL |
| Diameter | 12 mm. 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8142 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Model | 9-3 SIGNUM VECTRA |
| Manufacturer | SAAB VAUXHALL |
| Diameter | 12 mm. 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8142 |
Important compatibility info
| for OE number | 038121132G |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| for OE number | 038121132G |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Length 1 | 260 mm |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Bosch |
| Type | Brake Hose |
| Model | 106 306 AX SAXO XSARA ZX |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Length 1 | 260 mm |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Bosch |
| Type | Brake Hose |
| Model | 106 306 AX SAXO XSARA ZX |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Mando |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | ELANTRA LANTRA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Mando |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | HYUNDAI |
| Model | ELANTRA LANTRA |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| for OE number | 12550021210 |
| Height | 21 mm |
| Diameter | 53 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height 1 | 21 mm |
| Height 2 | 40 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | MAZDA NISSAN |
| Model | B-SERIES BLUEBIRD PRAIRIE SILVIA SUNNY |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| for OE number | 12550021210 |
| Height | 21 mm |
| Diameter | 53 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height 1 | 21 mm |
| Height 2 | 40 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer | MAZDA NISSAN |
| Model | B-SERIES BLUEBIRD PRAIRIE SILVIA SUNNY |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | AUDI BMW DAIMLER JAGUAR MG |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | AUDI BMW DAIMLER JAGUAR MG |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | ATE |
Important compatibility info
| Paired article numbers | AST8119 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 56 mm |
| Diameter | 14 mm. 55 mm |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | AST8119 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 56 mm |
| Diameter | 14 mm. 55 mm |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | AST8412 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | AST8412 |
Important compatibility info
| Model | ALHAMBRA GALAXY SHARAN |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | FORD SEAT VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 187 mm |
Important compatibility info
| Model | ALHAMBRA GALAXY SHARAN |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | FORD SEAT VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Type | Brake Hose |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 187 mm |
Important compatibility info
| Number of Seals | 5 |
| for OE number | PEL10016 |
| Height | 22 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Height 1 | 21 mm |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Diameter 1 | 52 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















