Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Model | CAPRI COURIER ESCORT FIESTA ORION |
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Manufacturer | FORD |
| Additional Information 2 | with groove |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST6027 |
Important compatibility info
| Model | CAPRI COURIER ESCORT FIESTA ORION |
| Thread Type | with right-hand thread, UNF Thread, with internal thread |
| Type | Tie Rod End |
| Function | Tie Rod End |
| Manufacturer | FORD |
| Additional Information 2 | with groove |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST6027 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x2.0 |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | SMI-Koyo |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Manufacturer | VOLVO |
| Paired article numbers | AST6830 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x2.0 |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | SMI-Koyo |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Manufacturer | VOLVO |
| Paired article numbers | AST6830 |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Function | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | HYUNDAI MERCEDES VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Type | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Function | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | HYUNDAI MERCEDES VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Type | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Manufacturer | OPEL SAAB VAUXHALL |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Type | Accessory Kit, parking brake shoes |
| Manufacturer | OPEL SAAB VAUXHALL |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | VAUXHALL |
| Length | 690 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | CARLTON SENATOR |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | VAUXHALL |
| Length | 690 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | CARLTON SENATOR |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 101 mm |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 101 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 570 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT TRANSIT TOURNEO |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 570 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TRANSIT TRANSIT TOURNEO |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 515 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | Q8 |
Important compatibility info
| Length | 515 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | Q8 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8375 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8375 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | ATE |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | LT SPRINTER |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | ATE |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | LT SPRINTER |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | 306 LAGUNA SAXO ZX |
| Piston Diameter | 21 mm |
| Quantity | 1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Brake System | TRW |
| Thread Size | 10x1 |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT RENAULT |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | 306 LAGUNA SAXO ZX |
| Piston Diameter | 21 mm |
| Quantity | 1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Brake System | TRW |
| Thread Size | 10x1 |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT RENAULT |
Important compatibility info
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Only in connection with | OEM |
| Outer/Inner Mirror | with wide angle mirror, Convex |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Only in connection with | OEM |
| Outer/Inner Mirror | with wide angle mirror, Convex |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 24 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | NISSAN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Model | X-TRAIL |
| Paired article numbers | AST8027 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 24 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | NISSAN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Model | X-TRAIL |
| Paired article numbers | AST8027 |
Important compatibility info
| Diameter | 14 mm. 56.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 207 C3 PICASSO |
| Paired article numbers | AST8303 |
Important compatibility info
| Diameter | 14 mm. 56.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 207 C3 PICASSO |
| Paired article numbers | AST8303 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8409 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8409 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














