Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | MASTER MOVANO NV400 |
| Paired article numbers | AST8244 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT VAUXHALL |
| Model | MASTER MOVANO NV400 |
| Paired article numbers | AST8244 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | AUSTIN MORRIS RELIANT |
| Model | KITTEN MINI |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | AUSTIN MORRIS RELIANT |
| Model | KITTEN MINI |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 255 mm |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Model | CAYENNE Q7 TOUAREG |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 255 mm |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Model | CAYENNE Q7 TOUAREG |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 21 mm |
| Material | Grey Cast Iron |
| Model | ESCORT FOCUS FREELANDER ORION |
| Brake System | TRW |
| Mounting bores distance | 24 mm |
| Quantity | 1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Size | 10x1 |
| Manufacturer | FORD LAND ROVER |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 21 mm |
| Material | Grey Cast Iron |
| Model | ESCORT FOCUS FREELANDER ORION |
| Brake System | TRW |
| Mounting bores distance | 24 mm |
| Quantity | 1 |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS3, BSC1 |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Size | 10x1 |
| Manufacturer | FORD LAND ROVER |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Delco |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | LOTUS OPEL VAUXHALL |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 83 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Delco |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | LOTUS OPEL VAUXHALL |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 83 mm |
Important compatibility info
| Material | Copper |
| Function | Washer |
| Quantity | 10 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Type | Washer |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Length | 16 mm |
| Function | Bolt, brake disc |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | BMW |
Important compatibility info
| Length | 16 mm |
| Function | Bolt, brake disc |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | BMW |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 41 mm |
| Diameter | 22 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | ACCORD |
| Paired article numbers | AST8282 |
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 41 mm |
| Diameter | 22 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | ACCORD |
| Paired article numbers | AST8282 |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 330 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | A6 A6 Allroad A7 |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 330 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | A6 A6 Allroad A7 |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 20 mm |
| Thread Size | M6x1 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | CHEVROLET OPEL SAAB VAUXHALL |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Length | 20 mm |
| Thread Size | M6x1 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | CHEVROLET OPEL SAAB VAUXHALL |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | CR-V |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8063 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HONDA |
| Model | CR-V |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8063 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Flat Seat |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 38 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Flat Seat |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 18.7 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 306 BERLINGO PARTNER XSARA XSARA PICASSO ZX |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8069 |
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 18.7 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 306 BERLINGO PARTNER XSARA XSARA PICASSO ZX |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8069 |
Important compatibility info
| Length | 54 mm |
| Diameter | 12 mm. 39 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8026 |
Important compatibility info
| Length | 54 mm |
| Diameter | 12 mm. 39 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8026 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 18 mm |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | ESPACE LAGUNA SAFRANE SCENIC |
| Function | Bolt, brake disc |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















