Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 055121121F |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 055121121F |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 305 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | RS4 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 305 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | RS4 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Diameter | 12 mm. 42 mm |
| Length | 60 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8133 |
Important compatibility info
| Diameter | 12 mm. 42 mm |
| Length | 60 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | outer, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8133 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 32 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 58 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 32 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 58 mm |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 026121144F |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 026121144F |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
Important compatibility info
| Type | Breather Screw/Valve |
| Quantity | 10 |
| Spanner Size | 7 |
| Length | 29 mm |
| Function | Breather Screw/Valve |
| Thread Size | M6x1 |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 310 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Replaces | WIR5280 |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM |
| Manufacturer | FORD |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 310 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Replaces | WIR5280 |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM |
| Manufacturer | FORD |
Important compatibility info
| Diameter | 12.5 mm. 32.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Manufacturer | FORD MAZDA VOLVO |
| Paired article numbers | AST8309 |
Important compatibility info
| Diameter | 12.5 mm. 32.5 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower, Front |
| Manufacturer | FORD MAZDA VOLVO |
| Paired article numbers | AST8309 |
Important compatibility info
| Model | CR-V |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HONDA |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8184 |
Important compatibility info
| Model | CR-V |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Manufacturer | HONDA |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | AST8184 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 30 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 59 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 30 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 59 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 19 mm |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA COMBO MERIVA |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8301 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 19 mm |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA COMBO MERIVA |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8301 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8397 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | AST8397 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | DAIMLER JAGUAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 300 mm |
| Model | DOUBLE SIX XJ XJ40 XK8 XKR |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Manufacturer | DAIMLER JAGUAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 300 mm |
| Model | DOUBLE SIX XJ XJ40 XK8 XKR |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | DOUBLE SIX XJ XJ40 XJSC |
| Manufacturer | DAIMLER JAGUAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 455 mm |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | DOUBLE SIX XJ XJ40 XJSC |
| Manufacturer | DAIMLER JAGUAR |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 455 mm |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Additional Information | without gasket/seal |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 1H0121687 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















