Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 21 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 21 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 60 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | 8K0 411 327 A |
| Diameter | 24 mm |
| Paired article numbers | AST8164 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | 8K0 411 327 A |
| Diameter | 24 mm |
| Paired article numbers | AST8164 |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 58 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 20 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 58 mm |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 068121132AE |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 068121132AE |
Important compatibility info
| Length | 21 mm |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Model | Q7 TOUAREG |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Length | 21 mm |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | AUDI VOLKSWAGEN |
| Model | Q7 TOUAREG |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Length | 19 mm |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | ALFA ROMEO CADILLAC FIAT OPEL SAAB VAUXHALL |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Length | 19 mm |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Bolt, brake disc |
| Manufacturer | ALFA ROMEO CADILLAC FIAT OPEL SAAB VAUXHALL |
| Function | Bolt, brake disc |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | TRANSPORTER |
| Paired article numbers | AST8295 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | TRANSPORTER |
| Paired article numbers | AST8295 |
Important compatibility info
| Model | FORESTER LEGACY OUTBACK |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | SUBARU |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Model | FORESTER LEGACY OUTBACK |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Manufacturer | SUBARU |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | MITSUBISHI |
| Model | COLT GALANT GRANDIS LANCER |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | Akebono |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | MITSUBISHI |
| Model | COLT GALANT GRANDIS LANCER |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | FIAT FORD |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | FIAT FORD |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | LAGUNA |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | TRW |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | LAGUNA |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | IVECO |
| Model | DAILY |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | IVECO |
| Model | DAILY |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Model | 911 GOLF TT |
| Length | 270 mm |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Model | 911 GOLF TT |
| Length | 270 mm |
| Manufacturer | AUDI PORSCHE VOLKSWAGEN |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Thread Size | M7x1 |
| Length | 26 mm |
| Spanner Size | 7 |
| Type | Breather Screw/Valve |
| Quantity | 10 |
| Function | Breather Screw/Valve |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | AUSTIN ROVER |
| Model | MINI |
| Paired article numbers | AST0319 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















