Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| for OE number | 667 323 06 85 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 36 mm |
| Paired article numbers | AST8181 |
Important compatibility info
| Length | 47 mm |
| Material | Steel |
| Thread Length | 30 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Strength class | 10.9 |
| Function | Wheel Stud |
Important compatibility info
| Length | 47 mm |
| Material | Steel |
| Thread Length | 30 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Strength class | 10.9 |
| Function | Wheel Stud |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Panhard Rod |
| Model | CLIO KANGOO KUBISTAR |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4070 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Panhard Rod |
| Model | CLIO KANGOO KUBISTAR |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST4070 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Height | 31 mm |
| Function | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Type | Wheel Nut |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
Important compatibility info
| Height | 31 mm |
| Function | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 21 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Type | Wheel Nut |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Model | MACAN |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Brake Type | Disc Brake |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Model | MACAN |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Brake Type | Disc Brake |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Vehicle Equipment | for vehicles without air conditioning |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 7701041346 |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Vehicle Equipment | for vehicles without air conditioning |
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 7701041346 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 250 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | 100 90 COUPE V8 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 250 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | 100 90 COUPE V8 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 26 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 49 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 26 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 49 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 18 mm |
| Manufacturer | SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8081 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 18 mm |
| Manufacturer | SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8081 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Nut |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Height | 28 mm |
| Spanner Size | 19 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Type | Wheel Nut |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Wheel Nut |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Height | 28 mm |
| Spanner Size | 19 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Type | Wheel Nut |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 260 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Brake Type | Disc Brake |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 260 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Brake Type | Disc Brake |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 316 318 320 323 325 Z1 |
| Length | 250 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 316 318 320 323 325 Z1 |
| Length | 250 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 23 mm |
| Paired article numbers | AST8082 |
Important compatibility info
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Diameter | 23 mm |
| Paired article numbers | AST8082 |
Important compatibility info
| Bolt length | 75 mm |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Bolt length | 75 mm |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 238 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















