Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Thread Length | 19 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Male Torx |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 68 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Thread Length | 19 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Male Torx |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 68 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 27 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 27 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 29 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 66 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 29 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 66 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Function | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Material | Steel |
| Height | 32 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Type | Wheel Nut |
| Spanner Size | 19 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Function | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Material | Steel |
| Height | 32 mm |
Important compatibility info
| Quantity | 2 |
| Type | Banjo Bolt |
| Spanner Size | 13 |
| Length | 29 mm |
| Thread Size | M12x1 |
| Function | Banjo Bolt |
Important compatibility info
| Function | Banjo Bolt |
| Quantity | 2 |
| Length | 32 mm |
| Spanner Size | 16 |
| Type | Banjo Bolt |
| Thread Size | M10x1 |
Important compatibility info
| Length | 28 mm |
| Thread Size | M12x1 |
| Spanner Size | 17 |
| Function | Banjo Bolt |
| Quantity | 2 |
| Type | Banjo Bolt |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M16 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Thread Length | 25 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 64 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M16 X 1.5 |
| Spanner Size | 21 |
| Thread Length | 25 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 64 mm |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 295 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | MACAN |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 295 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | MACAN |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | black |
| Thread Length | 26 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 9.8 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 46 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | black |
| Thread Length | 26 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Strength class | 9.8 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 46 mm |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Spanner Size | 19 |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Function | Wheel Nut |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Height | 31 mm |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Spanner Size | 19 |
| Type | Wheel Nut |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Function | Wheel Nut |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Height | 31 mm |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 140 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Length | 140 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 23 mm |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT |
| Model | CLIO KANGOO KUBISTAR MEGANE R19 |
| Paired article numbers | AST8308 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 23 mm |
| Manufacturer | NISSAN RENAULT |
| Model | CLIO KANGOO KUBISTAR MEGANE R19 |
| Paired article numbers | AST8308 |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Model | 911 BOXSTER CAYMAN |
| Length | 250 mm |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | PORSCHE |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Model | 911 BOXSTER CAYMAN |
| Length | 250 mm |
Important compatibility info
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Length | 85 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | CRAFTER SPRINTER |
Important compatibility info
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Length | 85 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | CRAFTER SPRINTER |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Additionally required parts | Mounting Kit |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Model | LT SPRINTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8138 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Additionally required parts | Mounting Kit |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Model | LT SPRINTER |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Manufacturer | MERCEDES VOLKSWAGEN |
| Paired article numbers | AST8138 |
Important compatibility info
| Function | Banjo Bolt |
| Quantity | 2 |
| Type | Banjo Bolt |
| Length | 29 mm |
| Thread Size | M10x1 |
| Spanner Size | 12 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















