Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 8 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | MAZDA |
| Model | 3 6 CX7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Number of Ribs | 8 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | MAZDA |
| Model | 3 6 CX7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 48 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | BMW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Belt Pulley Diameter | 48 mm |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | BMW |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | LAND ROVER RANGE ROVER |
| Model | DISCOVERY VELAR |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | LAND ROVER RANGE ROVER |
| Model | DISCOVERY VELAR |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 76 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 192 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 170 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 116 118 120 318 320 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Alternator Charge Current | 170 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 116 118 120 318 320 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 155 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | ESPACE GRAND SCENIC MEGANE SCENIC |
| Cooling Type | Water-cooled |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 155 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | RENAULT |
| Model | ESPACE GRAND SCENIC MEGANE SCENIC |
| Cooling Type | Water-cooled |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Toyoda |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FOCUS KUGA MONDEO TOURNEO CONNECT |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Manufacturer Restriction | Ford |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer | FORD |
| Model | FOCUS KUGA MONDEO TOURNEO CONNECT |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 250 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Model | SPRINTER V220 V250 VITO |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 250 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Model | SPRINTER V220 V250 VITO |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 120 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 120 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 96 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 96 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| for OE number | 57100 4H000 |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| for OE number | 57100 4H000 |
| Number of grooves | 7 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














