Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | A4 A4 Allroad A5 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | A4 A4 Allroad A5 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
| ABS Ring Diameter | 88 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
| ABS Ring Diameter | 88 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | CHRYSLER |
| Model | 300C |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Manufacturer | CHRYSLER |
| Model | 300C |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | TOYOTA |
| Model | YARIS |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | TOYOTA |
| Model | YARIS |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 225 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 225 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 13014EB70A |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| for OE number | 13014EB70A |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| for OE number | A3TG0491, A3TG4291 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| for OE number | A3TG0491, A3TG4291 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer | BMW |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bulb Type | LED, WY21W |
| Light Function | with low beam, with indicator, without front fog light, with daytime running light (LED), with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bulb Type | LED, WY21W |
| Light Function | with low beam, with indicator, without front fog light, with daytime running light (LED), with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | CABSTAR NAVARA NT400 PATHFINDER |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | CABSTAR NAVARA NT400 PATHFINDER |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.2 kW |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.2 kW |
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
| Brake System | TRW |
| Brake Disc Type | Solid |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Model | A4 A4 Allroad A5 |
| Manufacturer | AUDI |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
| Brake System | TRW |
| Brake Disc Type | Solid |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Placement on Vehicle | in front of axle |
| Model | A4 A4 Allroad A5 |
| Manufacturer | AUDI |
| Part number of recommended accessories | BBS12, BSC2 |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














