Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer | MAZDA |
| Model | MX5 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer | MAZDA |
| Model | MX5 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 240 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 240 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Manufacturer | FORD |
| Model | TOURNEO CUSTOM TRANSIT TRANSIT CUSTOM |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | A6 A6 Allroad A8 Q7 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer | AUDI |
| Model | A6 A6 Allroad A8 Q7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | LUK |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 135 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | LUK |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 135 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 550 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 550 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| for OE number | 038103085E |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 130 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| for OE number | 038103085E |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 130 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 144 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Valve control | for engines with variable valve timing |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
| Function | Air Suspension Strut |
| Type | Air Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Bulb Type | H1, PY21W, H7, W21/5W |
| Light Function | with low beam, with outline marker light |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Bulb Type | H1, PY21W, H7, W21/5W |
| Light Function | with low beam, with outline marker light |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Manufacturer Restriction | Buhler |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Manufacturer Restriction | Buhler |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
Important compatibility info
| Type | Air Suspension Strut |
| Function | Air Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top yoke |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













