Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Gross Weight | 5520 g |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 5550 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 5550 g |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 6320 g |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 6320 g |
Important compatibility info
| for OE number | 52060461 |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Weight | 4050 g |
| Number of grooves | 5 |
| Oil Fill Quantity | 50 ml |
| Compressor Oil | ND-12 |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Mounting Type | Bolted |
| Manufacturer Restriction | DENSO, FIAT-GROUP |
| Replaces | DCP09004 |
| Voltage | 12 V |
| Quality | OE |
| Compressor ID | SCSB06C |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 5 |
| Gross Weight | 4860 g |
Important compatibility info
| for OE number | 52060461 |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Weight | 4050 g |
| Number of grooves | 5 |
| Oil Fill Quantity | 50 ml |
| Compressor Oil | ND-12 |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Mounting Type | Bolted |
| Manufacturer Restriction | DENSO, FIAT-GROUP |
| Replaces | DCP09004 |
| Voltage | 12 V |
| Quality | OE |
| Compressor ID | SCSB06C |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 5 |
| Gross Weight | 4860 g |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3560 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3560 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Gross Weight | 6270 g |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Gross Weight | 6270 g |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 4060 g |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 4060 g |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Ford |
| for OE number | 6C1Q-9K546-BB |
| Weight | 560 g |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Quality | OE specification |
| Gross Weight | 760 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Ford |
| for OE number | 6C1Q-9K546-BB |
| Weight | 560 g |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Quality | OE specification |
| Gross Weight | 760 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Gross Weight | 5470 g |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 75 A |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Gross Weight | 5470 g |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 75 A |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 6390 g |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 6390 g |
Important compatibility info
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 77 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 2 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5770 g |
Important compatibility info
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 77 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 2 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5770 g |
Important compatibility info
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 440 mm |
| for OE number | 5801255814 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 38 mm |
| Weight | 6441 g |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Gross Weight | 8100 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 440 mm |
| for OE number | 5801255814 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 38 mm |
| Weight | 6441 g |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Gross Weight | 8100 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 6330 g |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 6330 g |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Weight | 200 g |
| alternative item | - |
| for OE number | 04221-27012 |
| Gross Weight | 225 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















