Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6510 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6180 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6180 g |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6470 g |
| alternative item | DAN1317 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6470 g |
| alternative item | DAN1317 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6300 g |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Voltage | 14 V |
| Replaces | DAN941 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6300 g |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Quality | OE |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Voltage | 14 V |
| Replaces | DAN941 |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Manufacturer Restriction | Citroen; Fiat; Ford; |
| Function | Injector Nozzle |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Quality | OE specification |
| Weight | 560 g |
| for OE number | 6C1Q-9K546-AC |
| Gross Weight | 760 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Manufacturer Restriction | Citroen; Fiat; Ford; |
| Function | Injector Nozzle |
| Operating Mode | electronically controlled |
| Quality | OE specification |
| Weight | 560 g |
| for OE number | 6C1Q-9K546-AC |
| Gross Weight | 760 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 4820 g |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 4820 g |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6270 g |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 6270 g |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4010 g |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4010 g |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Gross Weight | 6370 g |
| Quality | OE |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Gross Weight | 6370 g |
| Quality | OE |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5160 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5160 g |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Gross Weight | 5210 g |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Gross Weight | 5210 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 4850 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 4850 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Gross Weight | 5070 g |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Gross Weight | 5070 g |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Gross Weight | 6370 g |
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 14 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















