Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Weight | 200 g |
| alternative item | - |
| for OE number | 04221-27012 |
| Gross Weight | 225 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4570 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4570 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Height | 138 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Mounting Type | Bolted |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Quality | OE |
| Oil Fill Quantity | 140 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Length | 216 mm |
| Weight | 5120 g |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| for OE number | 1K0820859S |
| Gross Weight | 5930 g |
Important compatibility info
| Height | 138 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Mounting Type | Bolted |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Quality | OE |
| Oil Fill Quantity | 140 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Length | 216 mm |
| Weight | 5120 g |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| for OE number | 1K0820859S |
| Gross Weight | 5930 g |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Gross Weight | 3710 g |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 60 A |
Important compatibility info
| Quality | OE |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Gross Weight | 3710 g |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 4 |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 60 A |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4960 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4960 g |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Gross Weight | 6300 g |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Gross Weight | 6300 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Gross Weight | 3760 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Gross Weight | 3760 g |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4.5 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 8970 g |
| Replaces | DSN939 |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4.5 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 8970 g |
| Replaces | DSN939 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 5920 g |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 115 A |
| Quality | OE |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 5920 g |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4110 g |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Gross Weight | 4110 g |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3910 g |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3910 g |
Important compatibility info
| for OE number | 52060460 |
| Weight | 4100 g |
| Oil Fill Quantity | 50 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Compressor ID | SCSC06C |
| Manufacturer Restriction | DENSO, FIAT-GROUP |
| Replaces | DCP09003 |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Voltage | 12 V |
| Compressor Oil | ND-12 |
| Mounting Type | Bolted |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Gross Weight | 4910 g |
Important compatibility info
| for OE number | 52060460 |
| Weight | 4100 g |
| Oil Fill Quantity | 50 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 100 mm |
| Compressor ID | SCSC06C |
| Manufacturer Restriction | DENSO, FIAT-GROUP |
| Replaces | DCP09003 |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Additional Information 2 | with magnetic clutch |
| Voltage | 12 V |
| Compressor Oil | ND-12 |
| Mounting Type | Bolted |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Gross Weight | 4910 g |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 420 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 3900 g |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 420 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 3900 g |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 3960 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6510 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















