Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5880 g |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3410 g |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Gross Weight | 3410 g |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 1 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Extra Description | NTC temperature sensor |
| Weight | 73 g |
| Quality | OE |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| for OE number | 9808312080 |
| Cable Length 1 | 193 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Cable Length 2 | 328 mm |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Gross Weight | 101 g |
| Thread Size | M12x1.25 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Extra Description | NTC temperature sensor |
| Weight | 73 g |
| Quality | OE |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| for OE number | 9808312080 |
| Cable Length 1 | 193 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Cable Length 2 | 328 mm |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Gross Weight | 101 g |
| Thread Size | M12x1.25 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 6420 g |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 6420 g |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | DCRS301380 (For RAV4 |
| for OE number | 04226-26020 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | DCRS301380 (For RAV4 |
| for OE number | 04226-26020 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 105 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3660 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3660 g |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5520 g |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5520 g |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 5720 g |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 5720 g |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Weight | 5170 g |
| Core Length | 720 mm |
| for OE number | 8K0121251Q |
| Core Depth | 38 mm |
| Core Width | 469 mm |
| Gross Weight | 6850 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Weight | 5170 g |
| Core Length | 720 mm |
| for OE number | 8K0121251Q |
| Core Depth | 38 mm |
| Core Width | 469 mm |
| Gross Weight | 6850 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Gross Weight | 5160 g |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Gross Weight | 5160 g |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | - |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| for OE number | 04226-0L040 |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Weight | 160 g |
| Manufacturer Restriction | Toyota |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| alternative item | - |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| for OE number | 04226-0L040 |
| Gross Weight | 185 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4710 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Quality | OE |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4710 g |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Quality | OE |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Gross Weight | 5220 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














