Car Parts & Accessories by Denso
Denso is a leading worldwide supplier of automotive components with over 60 years of experience. Important compatibility info
| Quality | OE |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4060 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6420 g |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 6420 g |
| Type | Alternator |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 4600 g |
| Weight | 3370 g |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Gross Weight | 4600 g |
| Weight | 3370 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5160 g |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5160 g |
Important compatibility info
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Pulleys | with belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
| Number of Ribs | 1 |
| Gross Weight | 3120 g |
Important compatibility info
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Pulleys | with belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
| Number of Ribs | 1 |
| Gross Weight | 3120 g |
Important compatibility info
| Gross Weight | 3120 g |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
Important compatibility info
| Gross Weight | 3120 g |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Belt Pulley Diameter | 63 mm |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Quality | OE |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Quality | OE |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Gross Weight | 4660 g |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | OE |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Gross Weight | 4660 g |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Voltage | 14 V |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | OE |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Gross Weight | 5720 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Gross Weight | 5820 g |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Quality | OE |
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Gross Weight | 5060 g |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| for OE number | 1362068L50000 |
| Material | Aluminium |
| Core Dimensions | 300x174x64 |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Charge Air Cooler |
| Weight | 2190 g |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 174 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Gross Weight | 3300 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| for OE number | 1362068L50000 |
| Material | Aluminium |
| Core Dimensions | 300x174x64 |
| Frame Material | Plastic |
| Type | Charge Air Cooler |
| Weight | 2190 g |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 174 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Gross Weight | 3300 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | GM |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Replaces | DCRS301500 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Weight | 250 g |
| for OE number | 55495698 |
| Gross Weight | 275 g |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | GM |
| Function | Pressure Control Valve, common rail system |
| Replaces | DCRS301500 |
| Type | Pressure Control Valve, common rail system |
| Weight | 250 g |
| for OE number | 55495698 |
| Gross Weight | 275 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 4 |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Gross Weight | 4500 g |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 4 |
| Quality | OE |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Gross Weight | 4500 g |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Length | 200 mm |
| for OE number | 8E0145806C; 8E014580 |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Dimensions | 200x193x64 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Weight | 1981 g |
| Core Width | 193 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Gross Weight | 2500 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Core Length | 200 mm |
| for OE number | 8E0145806C; 8E014580 |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Dimensions | 200x193x64 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Weight | 1981 g |
| Core Width | 193 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Gross Weight | 2500 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Quality | OE |
| Type | Alternator |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 5820 g |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















